Chór Jutrzenka

ZarządSkładPlan pracyPodziękowaniaHistoriaKontaktDo Pobrania

jutrzenka

Jeśli od zawsze śpiew gościł w Twoim sercu, jeśli pragniesz rozpocząć przygodę z pieśnią –
przyjdź do Nas!
Nie ważne, że wydaje Ci się, że nie jesteś posiadaczem odpowiedniego głosu, pozwól
ocenić to specjalistce, naszej Pani Dyrygent –
Natalii Łukaszewicz-Charabin.
Daj Sobie szansę!
Spotkasz nas w każdą środę o godz. 18.00 w Sali Wieżowej w Urzędzie Gminy w
Ornontowicach.

  Muzyka jest sprawą społeczną dobrem i własnością ogółu. Jest też sztuką powszechną, która powinna objąć wszystkie warstwy społeczne.

Karol Szymanowski


Wydarzenia:

13 października, piątek, Dzień Fatimski, zapraszamy do wspólnego śpiewania podczas mszy św. o godz. 19.45

20 września – Wspólne śpiewanie

Jak co tydzień w środę, spotkaliśmy się na próbie chóru, ale tym razem wspólnie z Towarzystwem Śpiewaczym Dzwon z Orzesza. Była to próba nie zwyczajna, bo połączona z otwarciem Wystawy Akordeonów zgromadzonych przez jednego z naszych śpiewaków – Henryka Spyrę. Wydarzenie zgromadziło wielu znamienitych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas między innymi Wójt Gminy Ornontowice Kazimierz Adamczyk,  Dyrektor ds. Lecznictwa lek. med. Barbara  Szczuka, były dyrygent Jutrzenki Henryk Mandrysz, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Ornontowice Ryszard Milanowski, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych mgr Teresa Stasik-Szyszka, Dyrektor Gimnazjum mgr inż. Wojciech Hoszek, Prezes Koła PZN w Mikołowie Kornel Chmiel oraz rodzina pana Henryka.
Spotkanie rozpoczęliśmy wspólnym śpiewem Jutrzenki oraz TŚ Dzwon, po którym głos zabrała Dyrektor ARTerii Aleksandra Malczyk. Pani dyrektor przywitała gości oraz otworzyła Wystawę Akordeonów. Następnie pan Henryk z ogromnym zaangażowaniem opowiedział nam o jednej ze swoich pasji, jaką są akordeony. O każdym z eksponatów mówił, jak o członkach rodziny i pewnie mógłby jeszcze długo opowiadać, gdyby ze swym koncertem nie czekała Klaudia Zajusz. Młodziutka Klaudia uczy się gry na akordeonie, zaprezentowała więc nam kilka utworów na tym instrumencie.
Ostatnia część spotkania to koncert Kapeli Podwórkowej Śląskie Bajery, której kierownikiem jest nasz pan Henryk Spyra, grający na akordeonie. Na kontrabasie grał również członek naszego chóru Arkadiusz Szala, Jarosław Świerkot śpiewał i grał na banjo, Józef Pindur na instrumentach perkusyjnych,  a Roland Paduch na klarnecie. Zabawne teksty i wpadające w ucho melodie wszystkich wprowadziły w dobry nastrój. Udało nam się nawet namówić kapelę na bis. Wieczór minął przyjemnie i szybko ale z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.
Więcej informacji o Śląskich Bajerach na stronie http://www.slaskiebajery.republika.pl
Dziękujemy współorganizatorom spotkania: Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach ARTeria oraz Towarzystwo Miłośników Ornontowic, do którego należą również nasi chórzyści, za pomoc w przygotowaniach imprezy.

gk


16 września – Wieczór Wspomnień

W sobotę, 16 września o godzinie 17.15 chórzyści Jutrzenki zebrali się by 45-cio minutowym  programem artystycznym uczcić pamięć zmarłych proboszczów, którzy pracowali w naszej parafii. Należeli do nich: ks. bp Teofil Bromboszcz, ks. Józef Grunt, ks. Juliusz Kwapuliński, ks. Ryszard Choroba, ks. Józef Bołda i ks. Janusz Śleziona – szczególnie nam bliski jako założyciel naszego chóru.
Ze względu na deszczową pogodę występ został przeniesiony z Parku Archanioła do kościoła, gdzie wykonaliśmy pieśni:
Aniele Stróżu Duszy
Dotyk Twej Dłoni
Hymn do Nocy
Wieczny Gród
Książę Niebieski Św. Michale
Może Nieraz Idziemy
Śląska Ziemio
Powiedz Mi Dziś
Życie Przemija
Michale, Patronie
Kołysanka.
Wykonywane utwory przeplatane były informacjami o życiu i działalności zmarłych księży przygotowane i odczytywane przez panią  Cecylię Spyra.
Chórem dyrygowała pani Natalia Łukaszewicz-Charabin.
Pomysłodawcą i głównym organizatorem „Wieczoru Wspomnień” był prezes Jan Gołąb. Pracownicy ARTerii przygotowali i wykonali pamiątkowe foldery.
ak/gk


13 września – Wspólna wycieczka

W środę, 13-go września, o godzinie 7:30 wyruszyliśmy na wspólną wycieczkę członków Stowarzyszenia Śpiewaczego Dzwon z Orzesza i chórzystów Jutrzenki.
Najpierw zatrzymaliśmy się w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej zwanym Śląską Fatimą. Po krótkiej próbie w salce katechetycznej, pod bacznym okiem pani dyrygent Natalii Łukaszewicz-Charabin wykonaliśmy w Sanktuarium kilka pieśni:
Śpiewajmy Dziś
Maryjo Ja Twe Dziecię
O Niepokalana
O Maryjo Świata Pani
Prowadź Nas Matko
Santa Maria.

Po koncercie udaliśmy się do „Parku Leśnego u Kaczyny” w Rogowie. Tam czekał na nas ciepły  obiadek i kiełbaski z grilla. Był też czas na spacer, korzystanie z placu zabaw i zwiedzanie mini zoo. Największą atrakcją była przejażdżka wozami konnymi po okolicznych lasach.
Czas wolny przeplatany był wspólnymi śpiewami i integracją członków obu chórów.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie.
Zarówno pogoda, jak i humory dopisały, planujemy więc więcej takich wspólnych wyjazdów.

ak/dh


27 sierpnia – Ornontowickie Dożynki

W tym dniu Jutrzenka wzbogaciła swym śpiewem uroczystą sumę dożynkową.

W pięknie udekorowanej przez parafian plonami pól, ogrodów i sadów świątyni, wykonaliśmy utwory:

Święty Izydorze
O Maryjo, Świata Pani
O Boże, Pragnę

Dyrygowała Natalia Łukaszewicz-Charabin.


gk/as


16 sierpnia – pierwsze pourlopowe spotkanie Jutrzenki

Dzisiejsza próba chóru miała wyjątkową oprawę. Po ćwiczeniach naszych głosów świętowaliśmy wspólnie z naszymi chóralnymi bliźniaczkami Olą Kontusz i Małgosią Swadźba ich niedawno obchodzony jubileusz 50 urodzin. W okresie urlopowym również dwie inne nasze chórzystki cieszyły się rozpoczęciem kolejnego roku życia. Były więc życzenia, kwiaty, prezenty, szampan, ciasta i inne maszkety.

Wszystkim czterem solenizantkom jeszcze raz 100 lat!

gk


15 lipca – uroczysta msza naszych Bliźniaczek

Dziś nasze najszykowniejsze chóralne bliźniaczki Ola Kontusz i Małgosia Swadźba świętowały 50 urodziny.
Sobotnie popołudnie rozpoczęły uroczystą mszą świętą, którą Jutrzenka wzbogaciła swoim śpiewem. Wykonaliśmy 5 pieśni:

Będę Śpiewał Tobie
Maryjo, Ja Twe Dziecię
Psalm 9
Róża
Panie Twa Łaska.

Dyrygował Romuald Poloczek.  

Solenizantkom życzymy następnego półwiecza ze śpiewem i uśmiechem na ustach,
zdrowia, Błogosławieństwa Bożego oraz samych szczęśliwych dni!

gk


28 czerwca – zakończenie sezonu

Rozpoczynamy wakacje!

Dziś gościliśmy na zaproszenie Towarzystwa Śpiewaczego Dzwon w Orzeskim Domu Kultury.

Dziękujemy Prezesowi orzeskiego chóru, panu Witoldowi Żurek, naszej wspólnej pani dyrygent Natalii Łukaszewicz-Charabin oraz wszystkim chórzystom i chórzystom za miłe przyjęcie przy bogato zastawionych stołach.

Przyjemnie było wspólnie pośpiewać przy lampce wina, filiżance kawy lub herbaty, przegryzając w przerwach przygotowanymi słodyczami.

Spotkanie zakończyliśmy serią dowcipów i wspólnym śmiechem, co z pewnością wprowadziło wszystkich w świetny nastrój przed nadchodzącym sezonem urlopowym.

gk


18 czerwca – II Powiatowy Koncert Chórów i Orkiestr

W tym dniu Jutrzenka wystąpiła na scenie Amfiteatru Parkowego w Ornontowicach
w koncercie pod patronatem Starostwa Powiatowego w ramach cyklu Ornontowickich Dni z Kulturą. W wydarzeniu wzięły udział również dwa zaprzyjaźnione chóry z powiatu mikołowskiego: Towarzystwo Śpiewacze Dzwon z Orzesza pod dyrygenturą naszej pani dyrygent – Natalii Łukaszewicz-Charabin oraz Chór Chopin z Bujakowa pod dyrygenturą pana Romualda Poloczka. Wydarzenie prowadziła pani Aleksandra Malczyk – Dyrektor ARTerii Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach. Na zakończenie koncertu wystąpiła Orkiestra Dęta „Tauron Wytwarzanie” z Łazisk Górnych.

Koncert rozpoczęliśmy utworem wykonanym wspólnie z TŚ Dzwon pt. Nasze Miasto,
a następnie zaśpiewaliśmy pieśni:

Śpiew Jest Nam Życiem – do muzyki Cata Stevensa
Only You – The Platters
Pieśń Wieczorną – do muzyki St.Moniuszki i słów Wł. Syrokomli
Moje Miasto – do muzyki K. Gaertner
Siyahamba
Hallelujah pelotsa rona’

Następnie 5 pieśni wykonał chór Chopin, a po nim 7 pieśni zaprezentowało TŚ Dzwon.

Występy chórów zakończyło wspólne wykonanie Jutrzenki i TŚ Dzwon utworu St. Moniuszki pt. Krakowiaczek.


Więcej zdjećArtykuł Mój Mikołów

gk15 czerwca – Boże Ciało

W tym dniu chór Jutrzenka wzbogacił swym śpiewem uroczystą mszę w intencji naszego wieloletniego chórzysty Stefana Drażyk z okazji 80 rocznicy urodzin.

Wykonaliśmy utwory:

O Panie Mój
Psalm 9
Dzięki Ci Ojcze
Panie Twa Łaska

Dyrygowała Natalia Łukaszewicz-Charabin, która podczas komunii świętej zaśpiewała utwór W. A. Mozarta z tekstem Św. Tomasza z Akwinu: Ave Verum Corpus. Gratulujemy pięknego wykonania.

Solenizantowi życzymy jeszcze wielu lat życia w zdrowiu, wszelkiej pomyślności oraz Błogosławieństwa Bożego,
zadowolenia z życia oraz wielu sukcesów na scenie chóralnej.

gk


10 czerwca – wycieczka

Wybraliśmy się wraz z naszymi rodzinami i przyjaciółmi na jednodniową wycieczkę. Wyruszyliśmy o poranku autokarem do Mariny Gliwice, gdzie czekał nas rejs statkiem po Kanale Gliwickim przez śluzę Łabędy. Chociaż w czasie rejsu powrotnego zaczął padać deszcz, nie popsuło nam to humoru. Pod pokładem było sucho, pachniało kawą i sernikiem.

Następnym punktem podróży był Gościniec Dzika Chatka w miejscowości Kolonowskie na Opolszczyźnie. W planach było ognisko z pieczeniem kiełbasy, wspólna biesiada i zabawa przy muzyce. Jednakże ze względu na aurę pieczone kiełbaski zjedliśmy w sali restauracyjnej, gdzie zainstalował się DJ z aparaturą nagłaśniającą. Pląsaliśmy i bawiliśmy się wspólnie do wieczora. W dobrej zabawie nie przeszkodził nam nawet deszcz, który trochę zmienił nasze plany.

Dla chętnych była też możliwość spływu kajakiem lub przejażdżki samochodem terenowym po lesie. Po powrocie do domu czekały nas jeszcze emocje związane z meczem eliminacyjnym Polskiej Reprezentacji w piłce nożnej z drużyną Rumunii.

gk


W dniu 10 maja 2017 r. wspólnie z Towarzystwem Śpiewaczym “Dzwon” z Orzesza byliśmy w Filharmonii Śląskiej w Katowicach na koncercie zespołu The Feel Harmonic, który obchodził niedawno 2 rocznicę powstania.

Zespół wokalny The Feel Harmonic w składzie: Natalia Łukaszewicz-Charabin, czyli nasza Pani Dyrygent oraz Katarzyna Muller-Wantuła, Agnieszka Zawierucha, Adam Seiffert i Janusz Fabisiak wspierani przez sekcję rytmiczną: Małgorzatę Miriam Szymecka – instrumenty perkusyjne oraz Romana Huzior – kontrabas, wykonali szereg przebojów
w nietuzinkowych aranżacjach gospel, swing i soul.

Sala kameralna Filharmonii Śląskiej ledwo pomieściła wszystkich chętnych słuchaczy, część z nich musiała zająć miejsca na dostawkach. Ale z pewnością nie miało to dużego znaczenia w porównaniu do świetnej zabawy, jaką zafundował nam zespół naszej Pani Natalii. Bo któż z nas nie lubi piosenek z Kabaretu Starszych Panów czy zespołu Skaldowie? A ponieważ “Piosenka jest dobra na wszystko“ bisom i brawom nie było końca. Wszyscy wróciliśmy z koncertu w świetnych humorach, a kto czuł jeszcze niedosyt mógł zabrać ze sobą najnowszą płytę CD zespołu i delektować się utworami w wykonaniu The Feel Harmonic jeszcze wiele razy.

gk


3 maja 2017 Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Na mszy świętej w intencji O Boże Błogosławieństwo i Sprawiedliwość Społeczną w Naszej Ojczyźnie wykonaliśmy utwory:

 1. O Nie pokazana
 2. O Maryjo Świata Pani
 3. O Boże Pragnę
 4. Maryjo, Ja Twe Dziecię

Dyrygował R. Poloczek


9 kwietnia Niedziela Palmowa

Tradycyjnie, jak co roku w Niedzielę Palmową podczas uroczystej mszy św. o godz. 9.00, Chór Jutrzenka brał udział w poświęceniu palm oraz wykonał Pasję Męki Pańskiej według Świętego Mateusza. Szczególne podziękowania należą się naszym solistom:

Kazimierz Los – Jezus
Lucjan Szolc – Piłat
Aleksandra Kontusz – Żona Piłata
Dyrygent R. Poloczek – Ewangelista.

Podczas mszy świętej wykonaliśmy cztery pieśni:

Getsemani Sad
Ofiara Krzyża
Gołota
Tam Na Wzgórzu Stał

Całość opracowała i przygotowała Natalia Łukaszewicz-Charabin.


1 kwietnia – Koncert Pasyjny

W sobotnie popołudnie w Kościele Świętego Wawrzyńca Na Górce w Orzeszu odbył się kameralny koncert pieśni pasyjnych. W tegorocznym spotkaniu wzięły udział 3 formacje: Chór Jutrzenka z Ornontowic, Towarzystwo Śpiewacze Dzwon z Orzesza oraz Chór Chopin z Bujakowa.

Wspólnie z Towarzystwem Śpiewaczym Dzwon rozpoczęliśmy koncert Chorałem J. S. Bacha. Po wspólnej pieśni, już samodzielnie wykonaliśmy utwory:

Tam na Krzyżu Umarł
W Krzyżu Cierpienie
Kochana Matko
Getsemani

Na zakończenie koncertu chóry: Jutrzenka i Dzwon wykonały wspólnie pieśń O. L. Wojskiego Golgoto.

Chórami Jutrzenka oraz Dzwon dyrygowała Natalia Łukaszewicz-Charabin.


5 luty – 70-ta rocznica urodzin Księdza Proboszcza Seniora

W niedzielne południe w Ornontowickim Kościele odprawiona została uroczysta msza dziękczynna z okazji 70-tych urodzin Księdza Jerzego Kiełbasy. Oprócz uczestniczących w uroczystości księży, rodziny i gości oraz licznie zgromadzonych parafian uroczystość tą uświetnił swoim śpiewem chór Jutrzenka. Podczas mszy świętej wykonaliśmy 6 pieśni:

Będę Śpiewał Tobie
Psalm 9
Jak Szczęśliwy Los Kapłana
Ave Verum – solo wykonane przez Natalię Łukaszewicz-Charabin
Dzięki Ci Ojcze
oraz na zakończenie – Życzymy, życzymy.


21 stycznia – Koncert Kolęd

Tego Roku w sobotnie popołudnie w naszym kościele odbył się przygotowany przez chór Jutrzenka koncert kolęd. W otoczeniu przepięknej ornontowickiej stajenki wykonaliśmy kolędy:

 1. Przybieżeli do Betlejem
 2. Christus Natus Est
 3. Przystąpmy do Szopy
 4. Gdy się Chrystus Rodzi
 5. Mędrcy Świata
 6. Hej, w Dzień Narodzenia
 7. Lulajże Jezuniu
 8. Serca Ludzkie
 9. Hej, Bracia
 10. Dziecino Słodka
 11. Bóg się Rodzi
 12. Cicha Noc

Słowo wiążące do wykonanych utworów wygłosiły nasze chórzystki Cecylia Spyra oraz Aleksandra Kontusz. Akompaniowała i dyrygowała Natalia Łukaszewicz-Charabin. Koncert tradycyjnie zakończyliśmy kolędą Cicha Noc zachęcając do wspólnego śpiewania przybyłych gości i słuchaczy. Nie zabrakło braw oraz podziękowań Księdza Proboszcza, który z Księdzem Wikarym również wysłuchał naszego koncertu.


5-8 stycznia – Rekolekcje i Warsztaty Śpiewacze

 

Tegoroczne, już 31-sze, Rekolekcje i Warsztaty Śpiewacze Jutrzenki znów odbyły się w Kokoszycach. Warsztaty prowadzone przez Natalię Łukaszewicz-Charabin duchowo wspierał podczas nabożeństw i modlitwy ks. Janusz Wilk.

Zgodnie z tradycją, wzorem lat ubiegłych, na spotkanie z chórzystami przybyli między innymi chrzestni oraz sympatycy Jutrzenki. Ornontowicki samorząd reprezentowała Aleksandra Malczyk, dyrektor ARTerii Centrum Kultury i Promocji, składając wszystkim noworoczne życzenia. Miłe chwile na fotografiach uwiecznił Robert Ratajczak. Swoją obecnością zaszczycili nas również zaproszeni goście, którzy od wielu lat wspierają naszą działalność: Smerczek Urszula i Klaudiusz, Szynkarczok Helena i Henryk oraz Irena Ciućko.

gk

Wróć na stronę główną

[/tx_column]

[/tx_row]