III Śląski Tabor

Wyjątkowy Tabor za Nami! W tym roku już po raz trzeci organizowaliśmy tabor, inny od poprzednich, specyficzny a zarazem niezwykły. Dlaczego? Ponieważ odbył się w sieci. I choć całe przedsięwzięcie opiera się na relacjach międzyludzkich, ich spotkaniach, rozmowach, uczestnictwie w warsztatach, wspólnych radościach, opowieściach, udało nam się nie odczuć tych dzielących nas ekranów monitorów, tabletów czy telefonów.

Realizacja odbyła się w ramach umowy z programu „Kultura Ludowa i Tradycyjna” ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Przez 5 dni mogliśmy spotkać się na tutorialach i warsztatach, ponadto przygotowaliśmy ciekawe filmy. Podczas tych kilku dni, dzięki taborowym instruktorom m.in. mogliśmy:

Uszyć kieckę – tutorial prowadzony był przez Dyrektor ARTerii Aleksandrę Malczyk, prezentujący elementy związane z historycznymi strojami śląskimi.

Nauczyć się kilku tradycyjnych tańców regionalnych dzięki materiałom przygotowanym przez rodzinną Kapelę Fedaków.

Natomiast podczas spotkania z panią Marią Miką i Anną Smolczuk poznaliśmy pieśni śląskie tradycyjne śpiewane w dwugłosie, panie opowiadały zarówno o pieśniach, jak i o przechowywaniu i przekazywaniu tradycji. Zaś Katarzyna Dudziak i Iwona Wylęgała podczas warsztatów zaprezentowały tajniki śpiewu na śląsku.

„Spotkaliśmy” się z panem Ryszardem Wlazło, poznaliśmy jego historię, instrumenty oraz trzy utwory muzyczne, które zostały wykorzystane podczas warsztatów z Mateuszem Dyszkiewiczem. W czasie, których użyto komputerowego symulatora harmonii, by każdy z uczestników mógł zagrać.

W sobotę odbyliśmy „Spacer z historią”- czyli film opisujący historyczne miejsca Ornontowic związane z kulturą tradycyjną przedstawiony z perspektywy trzech Ornontowiczan: pani Lidii Szary, pana Andrzeja Kotyczki i pana Maksymiliana Chroboka. Następnie Katarzyna Dudziak zaprezentowała kilka pieśni z Ziemi Pszczyńskiej.

W niedzielę pożegnaliśmy się z Taborem, ostatnim wyemitowanym materiałem był Śląski Etnodesing, czyli opowieść o dawnych śląskich jaklach i o tym jak mogą one wyglądać współcześnie – przedstawiony przez Aleksandrę Malczyk.

Dla wszystkich, nie obecnych a chcących zobaczyć efekty zapraszamy na nasz kanał na Youtube, na którym wszystkie materiały są dostępne.
Mamy nadzieję, że za rok widzimy się osobiście! Bo nic nie zastąpi wspólnego śpiewu, tańca i rozmów. Do zobaczenia.