Koło Gospodyń Wiejskich

Koło Gospodyń Wiejskich
Koło Gospodyń Wiejskich

19 czerwca 1954. Kilka kobiet wpada na pomysł, by utworzyć Koło Gospodyń Wiejskich w Ornontowicach. Głównym zadaniem Koła ma być organizowanie życia kulturalnego wśród kobiet. Pomysł przeradza się w czyn i tym oto sposobem utworzono Koło Gospodyń Wiejskich
w Ornontowicach.

Z ramienia koła powstał amatorski zespół teatralny, a z dochodów organizowano kursy gotowania, szycia, haftu i trykotarstwa. Członkinie Koła założyły wypożyczalnię sprzętu gospodarstwa domowego. W roku 1955 w konkursie hodowlanym przyjęły nagrodę-pralkę elektryczną. Rok później zespół teatralny za dobrą pracę otrzymał z Wydziału Kultury Rady Narodowej w Tychach pianino i telewizor. W 1957 roku powstało Kółko Rolnicze i KGW stało się jego sekcją. Zaczęła się zmieniać struktura wsi, weszła nowoczesność, mechanizacja, podniosła się ranga gospodyni wiejskiej. Rozpoczął się czas wyjazdów na pokazy, wystawy o tematyce wiejskiej, zwiedzanie pięknych zakątków naszego kraju..

W następnych latach działania Koła powstał zespół śpiewaczy, który sam przygotowuje sobie stroje regionalne. Zespół jest zapraszany na imprezy do sąsiednich gmin i uświetnia jubileusze oraz przyjęcia okolicznościowe. W nagrodę za tak aktywną i prężną działalność Spółdzielnia Kółek Rolniczych zafundowała członkiniom wyjazdy do NRD i Łodzi.

W 1974 roku KGW wzięło udział w konkursie „Lżej, łatwiej, efektywniej” i otrzymało pierwszą nagrodę zespołową z Wojewódzkiego Związku Kółek Rolniczych w wysokości 50tys. zł. Za tę kwotę członkinie Koła zakupiły magiel elektryczny i nowoczesną zastawę stołową dla 200 osób do wypożyczalni sprzętu.

W 2004 roku z inicjatywy przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich- Bronisławy Porembskiej powstał amatorski zespół teatralny. Początkowo w teatrze grało dziesięcioro osób. Pierwszym wystawionym spektaklem był „Domek z ogródkiem” autorstwa Albina Siekierskiego.

W 2006 roku członkinie Koła wzięły udział w I festiwalu Kuchni Śląskiej „Śląskie Smaki”. W kategorii amatorów nasze panie z Koła Gospodyń zdobyły I miejsce za wyśmienity deser „Kopa”. W 2008 roku członkinie Koła zostały uhonorowane tytułem Eksperta Śląskich Smaków.

Rok później członkinie Koła zjechały do Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu, gdzie w podziemiach gotowały tradycyjny śląski obiad. W 2011 roku dwie członkinie Koła: Bronisława Porembska oraz Lidia Szary wzięły udział w programie telewizyjnym w TVN Turbo. Przed kamerami członkinie Koła uczyły młode dziewczyny kulania klusek. W 2013 roku przewodnicząca KGW w Ornontowicach – Bronisława Porembska otrzymała statuetkę „Ornontowickie Bzy” w kategorii „Działalność społeczna”. Tego roku panie z Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentowały „kopę ornontowicką” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Dzięki pomocy pani etnograf z Bytomia „kopa” trafiła na Listę Produktów Tradycyjnych. Od 20 listopada 2014 roku rolę przewodniczącej koła pełni Magdalena Owczarek.

Festiwal Kuchni Śląskiej „Śląskie Smaki”

Festiwal Kuchni Śląskiej „Śląskie Smaki”
Festiwal Kuchni Śląskiej „Śląskie Smaki”

I Festiwal Kuchni Śląskiej odbył się na zamku w Ogrodzieńcu w 2006 roku. W kategorii amatorów członkinie Koła Gospodyń Wiejskich zdobyły:
I miejsce Ciaper kapustę z żeberkami i Kopę.
Statuetka „Złoty Durszlak” i certyfikat „Śląskich Smaków” trafił w ręce: Lidii Szary, Janiny Nocoń, Ireny Cyprys, Ireny Kurasz i Janiny Kałka. Ornontowickie mistrzynie wygrały rywalizację z 11-toma innymi drużynami.

Podczas II Festiwalu Kuchni Śląskiej – 9 czerwca 2008 roku członkinie Koła zdobyły:
I miejsce za danie Chachor szałot, kotlet i kompot z bani
Zostały uhonorowane statuetką „Złoty Durszlak” oraz tytułem Eksperta Śląskich Smaków w kategorii amatorów za danie o nazwie Chachor Szalot.

W 2008 roku 14 czerwca w Raciborzu odbył się II Festiwal Kuchni Śląskiej Koło Gospodyń Wiejskich po raz kolejny otrzymało tytuł Eksperta Śląskich Smaków.
I miejsce za Szpajzę wiśniowąRosół z perliczki z makaronem oraz Perliczkę duszoną z pasztecikami, kalarepą, kartoflami i sałatą