Teatr Polska

Teatr Polska jest programem realizowanym od 2009 roku przez Instytut Teatralny im.Z.Raszewskiego, który umożliwia prezentację wartościowych spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury.

Teatr Naumiony ze spektaklem „Kopoidoł”, jako jedyny amatorski teatr otrzymał w 2016 roku dofinansowanie w ramach programu i otrzymał szansę prezentacji w czterech województwach. Uwagę Komisji Artystycznej programu zwróciła szczególna specyfika spektaklu: Rodzina żyje codziennymi sprawami: jakieś kłótnie, odwiedziny, małe radości. I oto przychodzi żegnać zmarłego seniora. Żałobne obrzędy, piękne i mądre stare pieśni pogrzebowe. Opowieść grana przez amatorów w czystej, szlachetnie brzmiącej gwarze śląskiej. Przedstawienie pogrąża w zadumie i wzrusza, godzi tragizm z ciepłym uśmiechem – czytamy w rekomendacji.

Zakwalifikowanie do programu jest wielkim wyróżnieniem, ponieważ Teatr Polska co roku wspiera wybitne profesjonalne produkcje – znalezienie się w tym gronie było dla aktorów z Ornontowic prawdziwym zaszczytem.

Teatr Polska zwiększa mobilność polskich teatrów oraz intensyfikuje ich pracę. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia mogą ubiegać się o dofinansowanie prezentacji spektaklu w małych miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego, ale które posiadają infrastrukturę umożliwiającą prezentację przedstawienia. Dzięki staraniom Fundacji Szafa Gra aplikacja „Kopidoła” została przyjęta i grupa z Ornontowic wyruszyła w październiku w trasę.

Teatr Naumiony odwiedził 8 miejscowości na Śląsku, Podkarpaciu, w Małopolsce i Wielkopolsce. Przemierzyli około 2300km, spektakl „Kopidoł” zobaczyło ponad 1000 widzów, a spotkania z nimi obfitowały w ciekawe, inspirujące rozmowy.  Pokazom spektaklu każdej miejscowości towarzyszyły warsztaty aktorskie oraz nauka pieśni śląskich, wzięło w nich udział 100 osób.

Udział w programie był świetną okazją do promocji Teatru Naumionego – o  pracy grupy z Ornontowic dzięki licznym relacjom medialnym dowiedziało się mnóstwo ludzi. Przedsięwzięcie wsparli Marszałek Województwa Śląskiego, Powiat Mikołowski, Gmina Ornontowice, ARTeria Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach, TVP Katowice, Inqubator Teatralny, Teraz Teatr oraz Radio Katowice.

Swój sukces Teatr Naumiony zawdzięcza szczególnemu zaangażowaniu i pasji. Kolejne spektakle grupy dowodzą, że odkrywanie na nowo śląskich obrzędów i zwyczajów nie musi być nudne, a powrót do tradycji  w wykonaniu Teatru wzbudza gigantyczne zainteresowanie szerokich grup widzów.