Bajtel i starka to super parka!

Rada Rodziców Przedszkola im. Kubusia Puchatka pod przewodnictwem Aliny Cyprys, zaprosiła do współpracy panie z Koła Gospodyń Wiejskich, na czele z panią Magdaleną Owczarek. Wspólnymi siłami zorganizowane zostały spotkania z kulturą i tradycją śląską w ramach inicjatywy “Bajtel i starka to super parka!”. Trzy grupy 6latków- Misie, Jeżyki i Gwiazdki odwiedziły ARTerię gdzie m.in. brały udział w szkubkach, spróbowały swoich sił w robótkach, dowiedziały się co to jest korona dożynkowa, poznały tradycyjne przetwory, mierzyły stroje śląskie, wspólnie ze Starkami piekły ciasteczka maślane. Jednym słowem miały wiele okazji do praktycznego poznania śląskich zwyczajów.

Młodsze grupy przedszkolne gościły panie z KGW, panią Jolę oraz panią Magdę, w strojach regionalnych. Słuchały opowieści i bajek po śląsku, wykonywały piękne i kolorowe prace plastyczne z elementami haftu śląskiego. Grupy pięcio- i sześciolatków brały udział w warsztatach malowania kubków.

Spotkania odbyły się w ramach projektu “Ornontowice Nowych Idei 2.0” finansowanego z środków ARTerii i Ministerstwa Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne. Edycja 2022. Mamy nadzieję, że działania te staną się coroczną październikową tradycją i za rok kolejne grupy sześciolatków będą mogły doświadczać kulturę śląską w tak ciekawej, bezpośredniej formie.

Tekst: Joanna Zajusz