I Piknik Strażacki [FOTORELACJA]

12 Maja 2018r. w Ornontowicach odbył się I Powiatowy Piknik Strażacki. Była to pierwsza z cyklu impreza składająca się na Ornontowickie Dni z Kulturą.

Organizatorami imprezy była ARTeria Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach oraz jednostka OSP Ornontowice.

Głównym elementem programu były sportowe zawody pomiędzy jednostkami ochotniczych straży pożarnych. Podczas zawodów strażacy mieli przed sobą 6 konkurencji: przeciąganie liny, rzut piłeczkami do celu po wykonaniu 12 okrążeń dookoła opony, przenoszenie plastikowych kubeczków z woda przy użyciu nożyco-rozpieraków, strażackie kręgle, gdzie ustawione cele musiały zostać przewrócone przy użyciu węża W-52, strącenie wyznaczonych celów wiadrami
z wodą, hydronetką do celu czyli konkurencja gdzie jeden ze strażaków pobiera wodę
z basenu po czym przebiega 5 metrów i nalewa ją do hydronetki, drugi zaś pompuje a trzeci stara się trafić do tarczy, która po napełnieniu się wodą daje sygnał.

W zawodach brały udział 3 jednostki ochotnicze:

  1. OSP Bujaków

  2. OSP Dębieńsko Stare

  3. OSP Ornontowice.

Zmagania strażaków oceniała powołana na potrzeby pikniku komisja sędziowska.
Zawody chętnie obserwowane były przez wszystkich uczestników pikniku oraz połączone były z dwoma pokazami; udzielania pierwszej pomocy oraz szkolenia psów ratowniczych.
Podczas oczekiwania na wyniki konkursów oraz rozdanie nagród prezentowany był wóz strażacki oraz karetka pogotowia ratunkowego.

Wyniki zawodów strażackich prezentują się następująco:

  1. OSP Dębieńsko Stare

  2. OSP Ornontowice

        3. OSP Bujaków

Poza rzeczowymi nagrodami zwycięska drużyna otrzymała również przechodni Puchar Wójta Gminny Ornontowice.
Przez całą imprezę można było oglądać zabytkową sikawkę strażacką, która kiedyś należała do jednostki OSP a aktualnie wchodzi w skład muzealnej ekspozycji Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i na potrzeby naszego pikniku została nam wypożyczona. 

Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji, m.in.: dmuchane zabawki, trampoliny, ogromne bańki mydlane, malowanie farbami na rozwieszonym między drzewami streczu itp.
Chętne osoby mogły również oddać krew w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa.
Wydarzenie zakończył koncert zespołu SHOWMAN oraz pokaz ognia wykonany przez chorzowską grupę Toy Box.
Pragniemy serdecznie podziękować naszym sponsorom czyli firmie Kraina Reklamy z Knurowa, firmie Holujemy24 oraz firmie Lewiatan z Ornontowic.
Mamy nadzieję spotkać się z Państwem za rok na drugiej edycji naszego Pikniku Strażackiego.