Masy plastyczne i sensoryczne

Tym razem chcieliśmy zaprosić Was do zabawy, którą uwielbiają dzieci a nawet i dorośli. Jedne z nich pachną, inne wprawiają w zdumienie konsystencją, relaksują i wciągają do niekończącej się zabawy maluszki i starszaków. A najważniejsze jest to, iż możemy je zrobić sami w domu. Poniżej przedstawiamy kilka przepisów na przeróżne masy.

Masa solna

Składniki: mąka, sól, woda

ilość: 2:2:1, czyli tyle samo mąki co soli i połowę mniej wody.

Przygotowanie: Mąkę mieszamy z solą (drobnoziarnistą). Wodę dodajemy ostrożnie, nie całą na raz. Ciasto powinno mieć konsystencję zbliżoną do ciasta na pizzę.

Wykorzystanie: można dodać do niej barwniki i olejki zapachowe, można z niej lepić trwałe dekoracje, świeczniki, przestrzenne figurki i płaskie dekoracje, zastyga od kilku godzin do kilku dni – w zależności od grubości, po zastygnięciu można malować ją farbami (farba blednie, wchłania się).

Domowa ciastolina

Źródło: https://panimonia.pl

Składniki: trzy łyżki spożywczego oleju, szklanka mąki, proszek do pieczenia – łyżka, pół szklanki soli, szklanka ciepłej wody, pachnidło: cukier waniliowy albo aromat do ciasta, kolor: farba, barwnik spożywczy lub atrament.

Przygotowanie: Wszystkie składniki przekładamy do garnka, mieszamy i dodajemy barwnik spożywczy (jeśli używamy barwnika w proszku, rozpuszczamy go w łyżeczce octu. Jeśli farbki, płynnego barwnika lub atramentu – w wodzie). Po rozmieszaniu, masa ma gęstość ciasta naleśnikowego. Wstawiamy garnek na mały ogień. Cały czas intensywnie mieszamy. Podgrzewamy kilka minut, aż masa zgęstnieje do tego stopnia, że wbita w nią łyżka stoi. Jeśli zależy nam na czasie – masę przekładamy do zimnego naczynia, by szybciej ostygła. Jeśli nie, czekamy aż troszkę przestygnie. Mąki są różne. Może się zdarzyć, że masa po zagotowaniu, będzie wciąż zbyt lepka do zabawy. W takim wypadku ugniatamy ciasto i dosypujemy malutkimi porcjami mąkę, by ciastolina zachowywała się jak ciasto na pizzę – nie kleiła się do rąk. Ja do tego co wyszło dodałam jeszcze około 1/4 szklanki. Na końcu dodajemy łyżeczkę oleju i zagniatamy całość. Dzięki temu zabawa masą jest bardzo przyjemna – nie klei się, nie kruszy, nie brudzi.

Rosnące farby

Źródło: https://mojedziecikreatywnie.pl

Składniki: są dostępne w kuchni każdego z Was. Wystarczy po jednej równej porcji soli, mąki oraz wody.

Przygotowanie: Te trzy składniki mieszamy razem i powstaje nam bazowa masa do rosnących farb. Masę bazową możemy zabarwić barwnikami spożywczymi, startą kredą lub farbami. Inna opcja to stworzenie pracy plastycznej z podstawowej masy bez kolorów i po wypieczeniu pomalowanie rysunku farbami. W taki sposób uzyskamy podobny efekt rysku 3D. Farby po wypieczeniu w kuchence mikrofalowej przez około 30 sek. na mocy 800W wysychają, twardnieją i unoszą się i tworząc piękny wielobarwny efekt spieczenia.

Tworząc ten wpis inspirowaliśmy się: mojedziecikreatywnie.pl  oraz  panimonia.pl

Zdjęcie w miniaturze – źródło: dziecisawazne.pl/