NOCNIK czyli nocna gra terenowa dla dorosłych

Drugi weekend września był bardzo intensywny dla uczestników projektu Ornontowice Nowych Idei 2.0 finansowanego ze środków ARTerii oraz Ministerstwa Kultury w ramach programu Dom Kultury+. Śląskie wierzenia są obfite w historie związane z lokalnymi straszydłami, co postanowiono wykorzystać podczas realizacji tego działania.

W piątkowy wieczór niemal 90 osób zostało przywitanych przez Dyrektor ARTerii Aleksandrę Malczyk, by wziąć udział w wyjątkowej grze terenowej, która miała na celu nie tylko zmęczyć, nie tylko rozbawić, ale także nauczyć – bowiem podczas jej trwania po Ornontowicach biegały pewne stworzenia – śląskie straszki, strzygi i utopce. Joanna Sodzawiczny, inicjatorka tego wydarzenia wraz z grupą przyjaciół wymyślili całą fabułę gry, której się w pełni poświęcili! Kilka tygodni spędzonych na wymyślaniu, załatwianiu, chodzeniu, analizowaniu map poskutkowało tym, że… Ornontowiczanie chcą jeszcze!

Gra była niezwykle ciekawa nie tylko ze względu na wybitne charakteryzacje postaci i odniesienia do wierzeń, ale także przez to, że trasa jaką przedstawiono uczestnikom prowadziła przez najdziwniejsze zakamarki Ornontowic – od zalanego tunelu, po prywatne ogródki, górki czy las, które nocą wyglądały co najmniej strasznie! Na uczestników czekały zadania proste i trochę bardziej skomplikowane – od odszyfrowania hasła, przez przejście ścieżki sensorycznej na bosaka w specjalnych okularach zaburzających zmysł równowagi, po jedzenie arbuza na czas! Całość trwała kilka wieczornych godzin i zakończyła się wspólnym ogniskiem i rozdaniem nagród. Zwycięską drużynę reprezentował Przemysław Adamek, zdobywając nagrodę główną – Złoty Nocnik! Uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że był to pierwszy, jednak na pewno nie ostatni NOCNIK! Z pewnością to wydarzenie pozostanie na długo w pamięci uczestników!

Zdjęcia; Krzysztof Bętkowski – Teatr Lufcik na Korbkę/Teatr Zły