Podsumowanie grudnia
Grudzień w ARTerii jest czasem niezwykle intensywnym. Co roku przygotowujemy kilka imprez, które wiążą się z niezwykłą logistyką, przygotowaniami, zakupami, gotowaniem, tworzeniem ozdób…. Check lista jest bardzo długa, za to efekty tej pracy niezwykle cieszą.
Co właściwie działo się w grudniu w ARTerii?
ARTerię odwiedził Święty Mikołaj!
Jak co roku, 6 grudnia sala ARTerii zmieniła się w miejsce spotkań ze Świętym Mikołajem. Aby umilić czas oczekiwania Najważniejszym Gościom – przygotowaliśmy szereg atrakcji. Dzieci mogły stworzyć kartkę świąteczną oraz papierowego mini Mikołajka, które mogły zabrać do domu. Strzałem w dziesiątkę okazało się również dekorowanie pierników – były kolorowe i smaczne! Nieopisana radość towarzyszyła dzieciom przez cały czas trwania wydarzenia. Na Spotkaniu z Mikołajem nie zabrakło też Aniołków i Elfów, czyli wolontariuszy, którzy dbali o plastyczno-warsztatowy aspekt wydarzenia.
Biesiada Barbórkowa czy Barbórkowe Spotkanie Gwarków?
Zarówno jedna i druga nazwa jest poprawna do opisania wydarzenia, które ma miejsce w ARTerii na początku grudnia każdego roku. Spotkania rodzin czy znajomych w celu celebrowania najważniejszego święta na Śląsku to tradycja każdego górniczego środowiska. Początkowo była to impreza zainicjowana przez emerytowanych górników, mieszkających na terenie Gminy Ornontowice.
Barbórkowe Spotkanie Gwarków ma na celu przywrócenie wiedzy o pięknych tradycjach związanych ze świętem górniczym, które swe początki datuje na połowę XVIII w. Wraz z upływem lat, wzbogacało się o nowe tradycje i zwyczaje.Spotkania gwarków są pięknym elementem narodowej tradycji i kultury Śląska, która w formie biesiady organizowanej w ARTerii jest przybliżana mieszkańcom Ornontowic i nie tylko. Niestety w społecznościach lokalnych często obchody te kojarzone są jedynie z powszechnym trunkiem. Poprzez spotkanie chcemy przybliżyć wszystkie górnicze zwyczaje, tradycje i symbole związane z górnictwem i „Barbórką”.
Podczas Spotkania Gwarków pokazano zwyczaj przyjmowania nowych górników do braci górniczej. Młode lisy musiały wykonać kilka zadań, w tym skok przez skórę. Następnie najstarszy rangą przy użyciu szpady przyjmował adepta do stanu górniczego. Na naszym spotkaniu funkcję tę pełnił Dyrektor KWK Bolesław Śmiały – Grzegorz Conrad. Zostało powołane tradycyjne prezydium, czyli „władze biesiadowania” w osobie pana Bolesława Piątka, Andrzeja Kotyczki oraz Jana Gołębia. Nastąpiło także powołanie kontrpunktów i halabardników. Było wiele dowcipu i śpiewu, z zachowaniem szacunku i zasług dla „starych strzech”.
Nie obyło się bez tematycznych konkursów, wyborów Króla Piwnego oraz wspaniale przygrywającej Orkiestry Górniczej pod batutą Grzegorza Pakury, który wspierał prowadzącego całą imprezę Krzysztofa Zarembę.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością także Wójt Gminy Ornontowice Marcin Kotyczka, Zastępca Wójta Dariusz Spyra, Skarbnik Aleksandra Sewerin, Dyrektor Pracy Andrzej Ratka, Dyrektor KWK Bolesław Śmiały Grzegorz Conrad, Wicestarosta Powiatu Mikołowskiego Tadeusz Marszolik, Przewodniczący Komisji Zakładowej NSSZZ Solidarność KWK Budryk Grzegorz Sewerin oraz Członek Rady Nadzorczej JSW Paweł Nieradzik.
Uroczystość została dofinansowana przez:
Zakładowa NSZZ Solidarność KWK Budryk
Kolejny Ornontowicki Jarmark Bożonarodzeniowy za nami!
W tym roku już po raz kolejny spotkaliśmy się, by wspólnie wziąć udział w Ornontowickim Jarmarku Bożonarodzeniowym. 10 grudnia 2022 roku ustroiliśmy choinkę, wspólnie śpiewaliśmy kolędy i świąteczne piosenki, rozgrzaliśmy się dobrociami i mogliśmy spotkać się z przyjaciółmi, znajomymi i sąsiadami.
Tradycji stało się za dość, i z bryły lodu wyrzeźbiono Gwiazdę Betlejemską, a dzieci mogły spróbować swoich sił w starciu z lodem podczas warsztatów. Oczywiście to nie jedyne atrakcje, które zostały przygotowane dla mieszkańców naszej gminy. W trakcie wydarzenia można było wykonać własne gwiazdki, ozdobić płócienne torby, pomalować świąteczne figurki, czy wykonać śnieżne lampiony. Ponadto jak na „lodową” imprezę przystało, odwiedziły nas znane chyba wszystkim Elza i Ania.
Poza tymi wszystkimi atrakcjami odbywał się szkolno-przedszkolny kiermasz, gdzie można było zaopatrzyć się w świąteczne stroiki, wieńce czy ciasta, a także zakupić los
i sprawdzić swoje szczęście. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich jak co roku oferowały pierniczki i częstowały grochówką.
Mamy nadzieję, że na kiermaszu – którego dochód wesprze szkołę i przedszkole – znaleźliście coś dla siebie. Dziękujemy Wam za tłumne przybycie, a wszystkim współorganizatorom, partnerom i darczyńcom za wsparcie.
Organizatorzy:
ARTeria Centrum Kultury i Promocji
Współorganizatorzy:
Ochotnicza Straż Pożarna
Koło Gospodyń Wiejskich wraz z Zespołem Folklorystycznym „Marzanki”
Rada Rodziców Szkoły
Rada Rodziców Przedszkola
Wspierający:
Urząd Gminy Ornontowice
Zakład Gospodarki Komunalnej i Wodociągowej
Zespół Szkolno-Przedszkolny
Występujący:
Schola młodzieżowa parafii św. Michała Archanioła
Zespół Skrzydła Michała
Kapela „Śląskie Bajery” oraz Chór „Jutrzenka”
Wszystkie wymienione wydarzenia odbyły się dzięki dofinansowaniu ze środków Fundacji JSW.
To nie wszystkie działania jakie zrealizowaliśmy w grudniu. W kilka ostatnich dni w roku odbyły się warsztaty z dziennikarstwa online dla dzieci w wieku 10-14 lat w ramach projektu “Cyfrowi Eksperci”. Uczestnicy poznali przydatne do tworzenia relacji i reportaży aplikacje, a także nauczyli się ich użytkowania. W wyniku warsztatów powstały wspaniałe filmiki, na których dzieci stają się ekspertami w swojej dziedzinie – zapraszamy do relacji na facebook.
W ramach warsztatów, uczestnicy mogli korzystać z kamer go pro, statywów, tabletów oraz wielu aplikacji i innych narzędzi pozwalających na łatwą obróbkę materiału filmowego.