Spacerem przez historię Ornontowic

Jak wyglądał w Ornontowicach początek września 1939 roku? Gdzie zlokalizowany był obóz jeniecki podczas wojny? Czy kopalnia “Budryk” jest pierwszą kopalnią na terenie naszej gminy? Na te i inne pytania, odpowiedzi poznali uczestnicy Spacerów historycznych po Ornontowicach, a wszystko to dzięki pomysłodawczyni, która była Joanna Zajusz.

Spacery odbyły się w dniach 29 i 30 sierpnia oraz 1 i 2 września – każdego dnia biorący udział przeszli inną trasę. Spotkali się w czterech lokalizacjach: okolice ulicy Chudowskiej, Centrum Ornontowic- Świątynia Dumania, ulica Leśna i granica Ornontowice-Orzesze oraz ulica Solarnia. Spotkania prowadziła Joanna Sodzawiczny, która w wciągający sposób przedstawiła lokalne ciekawostki i historie ludzi i miejsc. Podczas poszczególnych spacerów, swoją wiedzą podzielili się także państwo Bolesław Piątek, Cecylia Spyra, Danuta Prasoł i Leszek Sowa- ogromne podziękowania za poświęcony czas.

Każde wspólne wyjście kończyła część integracyjna, w której chętni mogli zasadzić cebulki krokusów. Łącznie zasadzono ponad 550 sztuk cebulek w różnych częściach naszej miejscowości- efekty będą do zobaczenia wiosną.Krokusy mają upamiętnić setną rocznicą przyłączenia części Śląska do Polski.

Bardziej szczegółowe relacje z poszczególnych spacerów, zostaną opublikowane na stronie internetowej ARTerii.

Inicjatywa została zrealizowana dzięki projektowi Ornontowice Nowych Idei 2.0 finansowanemu ze środków ARTerii-Centrum Kultury i Promocji oraz Ministerstwa Kultury w ramach programu Dom Kultury +

tekst i zdjęcia: Joanna Zajusz