Wernisaż wystawy poprojektowej

Zakończenie projektu Twórcza tkanina – inspiracje pracami Magdaleny Abakanowicz oraz wystawą “Bunt materii”.

Projekt „Twórcza tkanina”, który został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego inspirowany jest pracami Magdaleny Abakanowicz – najbardziej znanej na świecie polskiej artystki. Całe przedsięwzięcie, ma na celu przybliżenie zjawiska „polskiej szkoły tkaniny”, która w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XXw. zrewolucjonizowała myślenie o tej materii artystycznej. Pomysłodawczynią całego przedsięwzięcia jest Dyrektor ARTerii – Aleksandra Malczyk.

Uczestniczki projektu „Twórcza tkanina” poznały tradycyjne techniki tkackie, jak również techniki zdobienia tkanin takich jak malowanie na jedwabiu czy batik, które przybliżyła Katarzyna Broda-Firla z Fundacji Józefa Brody. Natomiast poprzez wizyty i warsztaty w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Zamku Cieszyn, Muzeum Sztuki Współczesnej Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu – Pawilon Czterech Kopuł, poznały zjawiska „polskiej szkoły tkaniny”. Na bazie tych doświadczeń, wcieliły się w rolę twórców i stworzyły swoje prace. Ostatnim etapem projektu była organizacja wystawy uczestników. Wernisaż został zorganizowany w formie happeningu w trakcie którego wszyscy obecni zostali zaangażowani w tworzenie jednego z elementów wystawy, który był inspirowany „Tłumem” Magdaleny Abakanowicz.

W jej trakcie można było zobaczyć zarówno prace, które powstały w trakcie warsztatów, jak i dzieła stworzone specjalnie na tą okazję. O szczegółach tego ostatniego wydarzenia, twórcach i ich pracach napiszemy dla Państwa w grudniowym numerze Głosu Ornontowic.

Partnerzy projektu:

  • Centralne Muzeum Włókiennictwa
  • Zamek Cieszyn
  • Muzeum Sztuki Współczesnej
  • Muzeum Sztuki Współczesnej – Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu – Pawilon Czterech Kopuł,
  • Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
  • KGW Ornontowice