Wernisaż wystawy prac uczestników projektu “Twórcza tkanina”

Wernisaż wystawy odbędzie się w ARTerii Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach, przy ul. Zwycięstwa 26, 26 listopada o godzinie 18.00.

Wstęp bezpłatny

Projekt „Twórcza tkanina” inspirowany jest pracami Magdaleny Abakanowicz. Całe przedsięwzięcie, ma na celu przybliżenie zjawiska „polskiej szkoły tkaniny”, która w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XXw. zrewolucjonizowała myślenie o tej materii artystycznej. Uczestniczki projektu poznały tradycyjne techniki tkackie, jak również techniki zdobienia tkanin takich jak malowanie na jedwabiu czy batik. Poprzez wizyty i warsztaty w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Zamku Cieszyn, Muzeum Sztuki Współczesnej Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu – Pawilon Czterech Kopuł, poznały zjawiska „polskiej szkoły tkaniny”. Na bazie tych doświadczeń, wcieliły się w rolę twórców i stworzyły swoje prace.

W ramach wystawy będzie można zobaczyć zarówno prace, które powstały w trakcie warsztatów, jak i dzieła stworzone specjalnie na tą okazję. Każdy z uczestników, będzie mógł również poczuć się twórcą i wziąć udział w wspólnym tworzeniu jednego z dzieł na wystawie.

Projekt: „Twórcza tkanina – inspiracje pracami Magdaleny Abakanowicz oraz wystawą „Bunt materii”” realizowany jest przez ARTerię Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach z Programu Kultura Dostępna i został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerzy projektu:

  • Centralne Muzeum Włókiennictwa
  • Zamek Cieszyn
  • Muzeum Sztuki Współczesnej
  • Muzeum Sztuki Współczesnej – Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu – Pawilon Czterech Kopuł,
  • Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
  • KGW Ornontowice