„A dokąd to?” – KGW Ornontowice w Górznie

17-19 września tego roku, Dyrektor ARTerii Aleksandra Malczyk wraz z Paniami z KGW Ornontowice uczestniczyły w ostatnim etapie projektu “A dokąd to?”. Projekt był realizowany w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury Główczyce (Pomorze) oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Górznie koło Brodnicy. W ramach projektu po 10 Pań z każdej z gmin – reprezentantek Kół Gospodyń Wiejskich – wzięło udział w wyjazdach, spotkaniach i wspólnych przeżyciach. W lipcu to my gościliśmy przedstawicielki KGW z Górzna, natomiast we wrześniu w Górznie spotkały się przedstawicielki pomorza, śląska i Panie z lokalnych KGW.

W piątek zwiedziliśmy miasteczko Górzno położone wśród urokliwych jezior i pagórków. Dzięki Pani Ewie Łubińskiej poznaliśmy historie i legendy związane z miastem, zwiedziliśmy też zabytkowy kościół, który był siedzibą zakonu Bożogrobców. Wieczorem przy wspólnym ognisku spotkaliśmy się z burmistrzem miasta Tomaszem Kinickim. Była to okazja do poznania Górzna, wymiany doświadczeń i do wspólnego śpiewu.

W sobotę w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym poznaliśmy atrybuty przyrodnicze okolicy. Wzięliśmy udział w cyklu warsztatów: kowalstwa artystycznego, filcowania na zimno, zdobienia w glinie oraz krawiectwa. Kolejnym punktem programu było odwiedzenie najciekawszych przyrodniczo lokalizacji w parku, w tym miejsce, gdzie do niedawna rósł 500-letni Dąb Rzeczpospolitej, bezlitośnie podpalony w zeszłym roku. Wieczorem w świetlicy w Miesiączkowie odbyło się wspólne spotkanie integracyjne Kół Gospodyń Wiejskich. Nie zabrakło kabaretowych przerywników, animacji, a nawet niespodzianek. W trakcie przygotowanego konkursu lepienia pierogów, w którym jedną z drużyn stanowili dyrektorzy trzech ośrodków kultury, odwiedziła nas lokalna „Magda Gessler”. Oczywiście nie obyło się bez potłuczonych talerzy i zabawnych momentów.

W niedzielę zostaliśmy zaproszeni przez Parafialny Klub Seniora, który ugościł nas tortami z herbem Ornontowic i Główczyc, opowiadając o swej prężnej działalności. Następnie musieliśmy wyruszyć w drogę powrotną. Choć te 3 dni minęły bardzo szybko i intensywnie, to uczestniczki wracały pełne pozytywnej energii i pięknych wspomnień.

Wizyta studyjna Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Górzna

Dzięki współpracy ARTerii z Gminnym Ośrodkiem Kultury z Górzna, pod koniec drugiego tygodnia lipca 2021 roku do Ornontowic zawitały reprezentantki 5 górzniańskich KGW, by spotkać się z naszymi Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich. A wszystko to w ramach projektu „Kultura Interwencje 2021” pod nazwą „A dokąd to?”, w którym ARTeria została partnerem.

W piątek Panie zostały powitane przez zastępcę Wójta Gminy Ornontowice Dariusza Spyrę oraz Aleksandrę Malczyk – dyrektor ARTerii, następnie ugoszczone kawą z warsztatem robienia Kopy Ornontowickiej prowadzonym przez p. Bronisławę Porembską. Informacje o położonym od nas o ponad 400 km Górznie zaprezentował Krzysztof Magdziak dyrektor tamtejszego GOKu, w trakcie spotkania przedstawił również poszczególne KGW ze swojej miejscowości. Podczas spotkania integracyjnego Panie przedstawiły historię Ornontowickiego koła, opowiedziały co robią w ramach swoich spotkań, zaprezentowały mini wystawę własnego rękodzieła po czym nastąpiły „Kobiece Kafe Klachy” i wspólna kolacja podczas, której goście mieli szansę spróbować prawdziwego śląskiego żurku.

W drugim dniu wizyty zaplanowany był wyjazd do Nikiszowca do Muzeum Historii Katowic. Tam z kolei odbył się warsztat językowy oraz zwiedzanie. Po powrocie Panie z Górzna zostały oprowadzone po naszym Ornontowickim Parku, a historię Ornontowic opowiedziała im Dyrektor ARTerii Aleksandra Malczyk. Kolejnym niebywałym urozmaiceniem wizyty było spotkanie z członkami Teatru „Naumiony” oraz spektakl w ich wykonaniu „Utopek”. Na zwieńczenie dnia, aby pokazać jedną z ciekawych lokalnych tradycji, zaplanowany został Babski Comber. Zabawy te organizowane są w duchu wybranego motywu przewodniego i tak było też tym razem. W naszym przypadku był to kapelusz.

Dziękujemy za wspólny czas, wymianę doświadczeniami oraz inspirację do kolejnych działań. I do zobaczenia!