IV ŚLĄSKI TABOR

W tym roku na przełomie lipca i sierpnia w Ornontowicach dominował śpiew, taniec i śląska godka, a wszystko to za sprawą IV już Śląskiego Taboru. Co to Tabor? Przede wszystkim ludzie, ich zamiłowanie, talenty i pasje. To chęć dzielenia się wiedzą na temat naszego regionu, tradycji ale także zapotrzebowanie by taką informację otrzymać i poznać. W dobie cyfryzacji to cudowna alternatywa spotkania się z drugim człowiekiem twarzą w twarz.

Oczywiście sobota nie mogła rozpocząć się inaczej jak od rozśpiewu z Kasią Dudziak, według której śpiew to lek na każde zło, zmęczenie, nudę i smutek. Następnie była okazja do wzięcia udziału w warsztatach śpiewu z podziałem na grupy. Damskim głosem zajęła się Iwona Wylęgała, natomiast męskim Paweł Iwan. Kolejnym nieodzownym punktem w planie Taboru są spotkania z mistrzyniami i mistrzami tradycji. Tym razem mogliśmy spotkać się z Marią Miką i Anną Smolczyk – tradycyjnymi śpiewaczkami ludowymi z opolskiego oraz Wiktorem Spislą – śpiewaczem wykonującym utwory zarówno a capella jak również przy akompaniamencie zespołu. Na zakończenie pierwszego dnia zaplanowano spotkanie z polskim pedagogiem, folklorystą, multiinstrumentalistą, budowniczym instrumentów ludowych – Józefem Brodą. Pan Józef prowadzi warsztaty muzyczne teatralne i obrzędowe dla dzieci, zajęcia ze studentami i nauczycielami, ucząc ich wsłuchiwania się w naturę. Zwieńczeniem dnia były wieczorne koncerty, podczas których potańczyliśmy przy muzyce: Orkiestry Dętej Tauron Wytwarzanie, Orkiestry Taborowej, Kapeli Fedaków, Rubych Świń oraz Dejcie Pokój.

Drugi i niestety ostatni dzień tegorocznego Taboru rozpoczął się spacerem etnobotanicznym prowadzonym przez dobrze nam już znanych: Sarę i Zbyszka Janigę. W niedzielę po raz pierwszy odbył się tzw. Mały Tabor. Skierowany był do najmłodszych, zapraszał do wzięcia udziału w całym przedsięwzięciu. I tak podczas jego trwania odbyły się warsztaty lalkarskie podczas których uczestnicy z gotowych elementów tworzyli własne marionetki pod czujnym okiem prowadzącego – Marka Żyłę. Nie mogło zabraknąć również warsztatów ze śpiewu dla dzieci, których przeprowadzenia podjęła się Iwona Wylęgała. Skoro były dzieci to kolejnym punktem programu musiały być tańce śląskie i zabawy. Warsztaty miały na celu przybliżenie dzieciom śląskich tańców, zabaw ludowych, piosenek i wyliczanek, a wszystko to przy dźwiękach tradycyjnych melodii śląskich granych przez muzyków Kapeli Fedaków.

Trzeba przyznać, że równie dobrze, jak nie lepiej bawili się zaangażowani rodzice. O przekazaniu w jak najbardziej atrakcyjny sposób wiedzy dzieciom zadbali Iga i Kuba Fedakowie.
Po południu odbył się dla dzieci Teatr Lalek „Historia nie do powtórzenia” oraz przedstawienie „Utopek” – naszego rodzimego teatru „Naumiony”. Dodatkowo przez cały czas trwania Taboru tworzona była instalacja w otwartej przestrzeni na bazie Śląskiego Etnodesignu z Aleksandrą Malczyk – dyrektor ARTerii Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach.

Poniżej przedstawiamy publikacje wydane podczas tegorocznego Taboru:

Projekt otrzymał dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego
i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury z programu „Kultura ludowa i tradycyjna”. Patronatów nad wydarzeniem udzielili Starosta Powiatu Mikołowskiego Mirosław Duży oraz Wójt Gminy Ornontowice Marcin Kotyczka.