Magiczny Śląsk czyli czego ludzie nie wiedzą o Taborze

We współczesnym świecie żyjemy w ciągłym pędzie. Nie ma czasu na relaks czy refleksję. V Śląski Tabor w Ornontowicach to przykład wydarzenia, w którym ludzie żyją tu i teraz, rozwijając swoją pasję do tańca, śpiewu, instrumentów, a w tym roku także aktorstwa po to, by podczas widowiska zaprezentować je w całej okazałości, świetnie się przy tym bawiąc.

W tegorocznej edycji Śląskiego Taboru warsztaty odbywały się w piątkowe popołudnie oraz całą sobotę. Już od 16.00 pracownicy ARTerii rejestowali przyjezdnych z różnych stron Polski gości.

W piątek uczestnicy wzięli udział w warsztatach teatralnych oraz instrumentalnych dla zaawansowanych, następnie w warsztatach tanecznych, zakończonych potańcówką. Istotą Śląskiego Taboru jest komunikowanie młodych adeptów muzyki dawnej i materiału muzycznego dotyczącego zawsze konkretnego regionu i czasu. Efektem tych spotkań jest ochrona niestylizowanych melodii, tekstów, tańców, zwyczajów i obrzędów i przekazanie ich w użytkowanie młodszym pokoleniom muzyków.

Dla wielu powrót do korzeni w takiej formie to często jedna z pierwszych przygód poznawania kultury tego regionu, lecz zdarzają się również stali bywalcy, którzy na Tabor przyjeżdżają już od 5 lat.

Tegorocznym motywem przewodnim Śląskiego Taboru były światło i cień jako zjawiska, które z jednej strony wykluczają się, jednak w połączeniu tworzą nową jakość. Poprzez finałowe widowisko połączyliśmy kulturę tradycyjną ze współczesnym spojrzeniem w celu stworzenia nowego utworu oraz nowej atrakcyjności dla szerokiego grona odbiorców. Korzystając z przestrzeni parkowej, w której miało miejsce wydarzenie, zamieniliśmy go przed zmrokiem w krainę rodem ze śląskich baśni, aby uczestnicy widowiska, jak i widzowie, mogli przeżyć magię na własnej skórze.

Tabor zrzesza ludzi chcących zapamiętać dawne melodie, teksty pieśni czy też kroki tradycyjnych śląskich tańców. To szereg elementów, dzięki którym od najmłodszych lat uczestnicy mogą dowiedzieć się nieco o tradycjach naszego regionu. Najczęściej jednak najważniejsza w tym wydarzeniu jest wyjątkowa atmosfera tego spotkania.

Śląski Tabor to także okazja świetnej zabawy dla dzieci. W tegorocznej edycji Małego Taboru dzieci mogły uczyć się improwizacji teatralnej, śląskich tańców i piosenek, a także miały możliwość zagrania w typowo śląskie gry – m.in. Śląski cymbergaj, gra w duckę, rąbnięty haziel czy skokanie przez sznura. Wisienką na torcie dla młodych uczestników Taboru był spektakl Teatru Gry i Ludzie „Opowieści Wagantów”, który rozbawił wszystkich widzów, zarówno małych, jak i dużych.

Zwieńczeniem odbytych warsztatów było widowisko „Światłocienie”, na którym uczestnicy prezentowali zdobyte umiejętności przed szerszą publicznością zgromadzoną w Parkowym Amfiteatrze w Ornontowicach. Poprzez pieśni ludowe, grę światłami, a także ciekawe płócienne dekoracje, stworzono cudowny klimat, dzięki którym reżyserowana przez Wojciecha Chowańca historia miała jeszcze większą magię, której doświadczyli jedyni ci, którzy byli z nami tego dnia.

Kto jeszcze przyczynił się do podniesienia kompetencji uczestników Taboru?

Iga Fedak – prowadząc warsztaty taneczne dla dorosłych oraz dla dzieci ,

Jakub Fedak – prowadząc warsztaty instrumentalne zarówno dla zaawansowanych, jak i dla początkujących, a także Kapela Fedaki – grając piękny koncert,

Kapela z Pobaby – Kacper Legierski, Rafał Mikołajek, Łukasz Juroszek prowadząc warsztaty śpiewu męskiego, Karolina i Paulina Kupczyk prowadząc warsztaty śpiewu damskiego oraz wszyscy – grając koncert,

Kamil Wójcik – prowadząc warsztaty muzyki widowiskowej,

Barbara Kmietjan – prowadząc warsztaty improwizacji teatralnej dla dzieci,

Agnieszka Matejuk – prowadząc zabawy śląskie dla dzieci.

Dni Śląskiego Taboru to zawsze czas przepełniony muzyką, tańcem i śpiewem, zarówno tym warsztatowym, jak i spontanicznym. To coś co się po prostu dzieje i trzeba być w tym miejscu, by to poczuć.

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach Śląskiego Taboru w przyszłych latach!

Projekt dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji i Kultury

V Śląski Tabor

Zapisywać się można poniżej:

Poniżej przedstawiamy harmonogram:

Klikając na poszczególne warsztaty czy spotkania można poznać więcej szczegółów.

Piątek 

Sobota

  • 10.00 – 10.30 – Rozgrzewka dla wszystkich
11.00 – 13.00 Warsztaty instrumentalne – grupa początkująca – Jakub Fedak (15 osób)10.00 – 13.30 Warsztaty teatralne –  Wojciech Chowaniec (30 osób) 
13.30 – 15.30 Warsztaty śpiewu kobiecego – Karolina i Paulina Kupczyk (25 osób)13.30 – 15.30 Warsztaty śpiewu męskiego – Kapela z Pobaby (25 osób)MAŁY TABOR
14.00 – 16.00 Warsztaty improwizacji teatralnej (23 osoby)
16.00 – 18.00 Warsztaty muzyki widowiskowej 16.00 – 17.00 Tańce i zabawy – Kapela Fedaków
17.00 – 18.00 Mała Akademia Folkloru- Agnieszka Matejuk
18.00 – 19.00 Próba generalna  widowiska Taborowego 18.00Spektakl Teatru Gry i Ludzie „Opowieści wagantów”

20.00 Widowisko Taborowe „Światłocienie”

21.00  Kapela Fedaków

22.00 Kapela z Pobaby

23.00 Afterparty 

Koszt udziału w warsztatach Taborowych 160,00 zł z noclegiem na sali gimnastycznej w cenie.