Teatr “Naumiony”
Najświeższe informacje o życiu teatru znajdziecie poniżej:
Amatorski Teatr „Naumiony”, funkcjonuje od 2004 roku. Od 2016 roku działalność teatru prowadzona jest przez Fundację Szafa Gra. Tworzą go osoby w różnym wieku, wystawiające sztuki zawsze w gwarze śląskiej, których celem jest zachowywanie dawnych zwyczajów i dziedzictwa regionu. Ich spektakle nie raz bawią publiczność do łez, mają jednak w swoim repertuarze również takie sztuki, na których po policzkach publiczności płyną łzy smutku, jak chociażby „Ojcze nasz, niewinnie na śmierć skazany”. Ich najbardziej znany spektakl pt. „Marika”, poza licznymi tytułami, otrzymał nagrodę Ministra Kultury, natomiast spektakl „Hebama” był nominowany do najbardziej prestiżowego konkursu w woj. śląskim „Złote Maski”. Znaczne zwiększenie ilości młodych aktorów, pozwoliło na stworzenie takich spektakli jak niecodzienne „Jasełka” czy najnowszy spektakl pt. „Kopidoł”. Zawsze starannie przygotowują scenografie i kostiumy, niejednokrotnie odkurzając szafy starek precyzyjnie odtwarzając dawną rzeczywistość. Wkładają wiele serca w to co robią, przez co lokalna społeczność – i nie tylko – zawsze tłumnie przybywa na ich spektakle, z niecierpliwością oczekując na kolejne premiery.
Aktualnie najnowszym spektaklem jest “Last minute” (premiera październik 2021r.)
Teatr Polska
Teatr Polska jest programem realizowanym od 2009 roku przez Instytut Teatralny im.Z.Raszewskiego, który umożliwia prezentację wartościowych spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury.
Teatr Naumiony ze spektaklem „Kopoidoł”, jako jedyny amatorski teatr otrzymał w 2016 roku dofinansowanie w ramach programu i otrzymał szansę prezentacji w czterech województwach. Uwagę Komisji Artystycznej programu zwróciła szczególna specyfika spektaklu: Rodzina żyje codziennymi sprawami: jakieś kłótnie, odwiedziny, małe radości. I oto przychodzi żegnać zmarłego seniora. Żałobne obrzędy, piękne i mądre stare pieśni pogrzebowe. Opowieść grana przez amatorów w czystej, szlachetnie brzmiącej gwarze śląskiej. Przedstawienie pogrąża w zadumie i wzrusza, godzi tragizm z ciepłym uśmiechem – czytamy w rekomendacji.
Zakwalifikowanie do programu jest wielkim wyróżnieniem, ponieważ Teatr Polska co roku wspiera wybitne profesjonalne produkcje – znalezienie się w tym gronie było dla aktorów z Ornontowic prawdziwym zaszczytem.
Teatr Polska zwiększa mobilność polskich teatrów oraz intensyfikuje ich pracę. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia mogą ubiegać się o dofinansowanie prezentacji spektaklu w małych miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego, ale które posiadają infrastrukturę umożliwiającą prezentację przedstawienia. Dzięki staraniom Fundacji Szafa Gra aplikacja „Kopidoła” została przyjęta i grupa z Ornontowic wyruszyła w październiku w trasę.
Teatr Naumiony odwiedził 8 miejscowości na Śląsku, Podkarpaciu, w Małopolsce i Wielkopolsce. Przemierzyli około 2300km, spektakl „Kopidoł” zobaczyło ponad 1000 widzów, a spotkania z nimi obfitowały w ciekawe, inspirujące rozmowy. Pokazom spektaklu każdej miejscowości towarzyszyły warsztaty aktorskie oraz nauka pieśni śląskich, wzięło w nich udział 100 osób.
Udział w programie był świetną okazją do promocji Teatru Naumionego – o pracy grupy z Ornontowic dzięki licznym relacjom medialnym dowiedziało się mnóstwo ludzi. Przedsięwzięcie wsparli Marszałek Województwa Śląskiego, Powiat Mikołowski, Gmina Ornontowice, ARTeria Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach, TVP Katowice, Inqubator Teatralny, Teraz Teatr oraz Radio Katowice.
Swój sukces Teatr Naumiony zawdzięcza szczególnemu zaangażowaniu i pasji. Kolejne spektakle grupy dowodzą, że odkrywanie na nowo śląskich obrzędów i zwyczajów nie musi być nudne, a powrót do tradycji w wykonaniu Teatru wzbudza gigantyczne zainteresowanie szerokich grup widzów.