Teatr “Naumiony”

Teatr “Naumiony”
Teatr “Naumiony”

Amatorski Teatr „Naumiony”, funkcjonuje od 2004 roku. Od 2016 roku działalność teatru prowadzona jest przez Fundację Szafa Gra. Tworzą osoby w różnym wieku, wystawiające sztuki zawsze w gwarze śląskiej, których celem jest zachowywanie dawnych zwyczajów i dziedzictwa regionu. Ich spektakle nie raz bawią publiczność do łez, mają jednak w swoim repertuarze również takie sztuki, na których po policzkach publiczności płyną łzy smutku, jak chociażby „Ojcze nasz, niewinnie na śmierć skazany”. Ich najbardziej znany spektakl pt. „Marika”, poza licznymi tytułami, otrzymał nagrodę Ministra Kultury, natomiast spektakl „Hebama” był nominowany do najbardziej prestiżowego konkursu w woj. śląskim „Złote Maski”. Znaczne zwiększenie ilości młodych aktorów, pozwoliło na stworzenie takich spektakli jak niecodzienne „Jasełka” czy najnowszy spektakl pt. „Kopidoł”. Zawsze starannie przygotowują scenografie i kostiumy, niejednokrotnie odkurzając szafy starek precyzyjnie odtwarzając dawną rzeczywistość. Wkładają wiele serca w to co robią, przez co lokalna społeczność – i nie tylko – zawsze tłumnie przybywa na ich spektakle, z niecierpliwością oczekując na kolejne premiery.

Ludzie Teatru

Iwona Woźniak
Iwona Woźniak

Reżyser teatru “Naumiony”. 

Reżyser i prowadzącą Teatr Naumiony od 2009, której wielką pasją jest kultywowanie i zachowywanie tradycji śląskich za pomocą przedstawień teatralnych, które tworzy. Wraz z Teatrem Naumiony stworzyła spektakle „Marika”, „Hebama”, „Jasełka”, „Kopidoł”. Reżyser, manager kultury, animator, nauczyciel. Od ponad 20 lat prowadzi działania artystyczne i kulturalne. Twórca Fundacji Szafa Gra, współtwórca Śląskiego Laboratorium Pedagogiki Teatru. Prowadzi wiele grup na terenie Śląska, współpracuje ze środowiskiem polonijnym na Węgrzech, Litwie, Belgii. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego. Na co dzień zajmuje się działaniami związanymi z szeroko pojętą pedagogiką teatru, reżyseruje, tworzy wiele inicjatyw kulturalnych. To właśnie dzięki jej pracy Teatr Naumiony odniósł sukces czego dowodem są liczne nagrody m.in. nagroda Ministra Kultury oraz nominacja do „Złotych Masek” Województwa Śląskiego w kategorii wydarzenie teatralne 2014. Nagroda w programie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w postaci udziału w programie Teatr POLSKA.

STEFAN OWCZAREK
STEFAN OWCZAREK

Aktor Teatru Naumionego

Jeden z założycieli Tetru Naumiony, początki jego kariery aktorskiej sięgają lat 60, emerytowany górnik, dziadek szóstki wnucząt, laureat Ornontowickich Bzów. Zawsze gotów do udzielania bezinteresownej pomocy.

BRONISŁAWA POREMBSKA
BRONISŁAWA POREMBSKA

Aktorka Teatru Naumionego

Założycielka Teatru Naumiony, wieloletnia działaczka na rzecz ornontowickiej społeczności. Od 15 lat przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Ornontowicach, laureatka Ornontowickich Bzów. Jedna z autorek przepisu na sławną Ornontowicką Kopę.

SYLWIA ZAJUSZ
SYLWIA ZAJUSZ

Aktorka Teatru Naumiony

Gra rolę Any w Hebamie i diabła w Jasełkach, uczennica pierwszej klasy liceum. Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych, potrafi prowadzić nawet traktor!

JOLANTA SODZAWICZNY
JOLANTA SODZAWICZNY

Aktorka i Kierownik teatru

Aktorka w Teatrze Naumiony od 2006 r, obecnie pełni funkcję kierownika teatru. Zastępca Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Ornontowicach. Nie istnieje dla niej pojęcie czasu wolnego, zawsze zaangażowana w działania na rzecz lokalnej społeczności

BARTŁOMIEJ GARUS

Aktor Teatru Naumionego

Zadebiutował rolą Karlika w „Hebamie” i od razu podbił serca publiczności. Prywatnie górnik, rolnik i strażak. Jak sam mówi aktorstwo to jego pasja. W tej chwili Bartek jest tytułowym “Kopidołem”

JÓZEF IGNASIAK
JÓZEF IGNASIAK

Aktor i kronikarz Teatru Naumionego

Kronikarz Teatru Naumiony, rzetelnie przygotowany do każdej roli. Aktor w Teatrze Naumiony od samego początku działalności.

KAROLINA SOSNA
KAROLINA SOSNA

Aktorka Teatru Naumionego

Tegoroczna maturzystka, teatralnie matka piątki dzieci. Mimo młodego wieku aktywnie udziela się w organizacji wydarzeń kulturalnych w Ornontowicach i w jej rodzinnym Bujakowie.

JOANNA WIATEREK
JOANNA WIATEREK

Aktorka Teatru Naumiony

Asia Mała, która już wcale nie jest taka mała. Uczennica dwujęzycznego gimnazjum w Gliwicach, w Naumionym od 2011r.

KAROLINA JAWORSKA
KAROLINA JAWORSKA

Aktorka Teatru Naumiony

Uczennica liceum plastycznego, utalentowana aktorsko i muzycznie. W Naumionym od 2013r, zadebiutowała rolą Archanioła w Jasełkach.

PATRYK SKOLIK
PATRYK SKOLIK

Aktor Teatru Naumiony

Rzetelny, zawsze przygotowany aktor, poprzednio przez kilka lat pracował z IGT POMOST. Obecnie studiuje na GWSH. Fascynuje się Brazylią która miał okazje odwiedzić.

JOANNA SODZAWICZNY
JOANNA SODZAWICZNY

Aktorka Teatru Naumionego

Animatorka- wodzirejka, w teatrze Naumiony od 2008r. Tłumaczy na gwarę wszystko co wpadnie jej w ręce. W czasie wolnym zbiera opowieści najstarszych mieszkańców Ornontowic. Prywatnie matka Dominika, także aktora w Teatrze Naumiony. Twórczyni sztuki “Kopidoł”

Teatr Polska

Teatr Polska jest programem realizowanym od 2009 roku przez Instytut Teatralny im.Z.Raszewskiego, który umożliwia prezentację wartościowych spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury.

Teatr Naumiony ze spektaklem „Kopoidoł”, jako jedyny amatorski teatr otrzymał w 2016 roku dofinansowanie w ramach programu i otrzymał szansę prezentacji w czterech województwach. Uwagę Komisji Artystycznej programu zwróciła szczególna specyfika spektaklu: Rodzina żyje codziennymi sprawami: jakieś kłótnie, odwiedziny, małe radości. I oto przychodzi żegnać zmarłego seniora. Żałobne obrzędy, piękne i mądre stare pieśni pogrzebowe. Opowieść grana przez amatorów w czystej, szlachetnie brzmiącej gwarze śląskiej. Przedstawienie pogrąża w zadumie i wzrusza, godzi tragizm z ciepłym uśmiechem – czytamy w rekomendacji.

Zakwalifikowanie do programu jest wielkim wyróżnieniem, ponieważ Teatr Polska co roku wspiera wybitne profesjonalne produkcje – znalezienie się w tym gronie było dla aktorów z Ornontowic prawdziwym zaszczytem.

Teatr Polska zwiększa mobilność polskich teatrów oraz intensyfikuje ich pracę. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia mogą ubiegać się o dofinansowanie prezentacji spektaklu w małych miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego, ale które posiadają infrastrukturę umożliwiającą prezentację przedstawienia. Dzięki staraniom Fundacji Szafa Gra aplikacja „Kopidoła” została przyjęta i grupa z Ornontowic wyruszyła w październiku w trasę.

Teatr Naumiony odwiedził 8 miejscowości na Śląsku, Podkarpaciu, w Małopolsce i Wielkopolsce. Przemierzyli około 2300km, spektakl „Kopidoł” zobaczyło ponad 1000 widzów, a spotkania z nimi obfitowały w ciekawe, inspirujące rozmowy.  Pokazom spektaklu każdej miejscowości towarzyszyły warsztaty aktorskie oraz nauka pieśni śląskich, wzięło w nich udział 100 osób.

Udział w programie był świetną okazją do promocji Teatru Naumionego – o  pracy grupy z Ornontowic dzięki licznym relacjom medialnym dowiedziało się mnóstwo ludzi. Przedsięwzięcie wsparli Marszałek Województwa Śląskiego, Powiat Mikołowski, Gmina Ornontowice, ARTeria Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach, TVP Katowice, Inqubator Teatralny, Teraz Teatr oraz Radio Katowice.

Swój sukces Teatr Naumiony zawdzięcza szczególnemu zaangażowaniu i pasji. Kolejne spektakle grupy dowodzą, że odkrywanie na nowo śląskich obrzędów i zwyczajów nie musi być nudne, a powrót do tradycji  w wykonaniu Teatru wzbudza gigantyczne zainteresowanie szerokich grup widzów.