Jubileusz KWK Budryk w ARTerii

Pokaz laserów, food trucki oraz inne ciekawe atrakcje to ciąg dalszy obchodów 30.lecia KWK Budryk!

Już o 20.00 na parkingu przy KWK Budryk wyjątkowe wydarzenie – nie może Was zabraknąć!

Facebook — szczegóły wydarzenia 🙂

Kopalnia Węgla Kamiennego Budryk to najgłębsza kopalnia węglowa w Polsce. W 2015 roku Szyb VI został zgłębiony do 1320 metrów. Jednocześnie Kopalnia Budryk jest najmłodszą i jedną z najnowocześniejszych kopalń w kraju. Jej budowa trwała przez całe lata osiemdziesiąte, a pierwszą tonę węgla wydobyto 14 marca 1994 roku.

Warto wspomnieć, że prof. dr hab. inż. Witold Budryk, będący patronem Kopalni jest szczególną postacią w historii górnictwa. W czerwcu 1928 roku uzyskał w Akademii jako pierwszy w Polsce stopień doktora z zakresu górnictwa. W krótkim czasie objął stanowisko adiunkta i wykładowcy w Katedrze Górnictwa i Przeróbki Mechanicznej Wydziału Górniczego, a w kilka miesięcy później został jej kierownikiem. W 1929 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Jego prace wciąż posiadają fundamentalne znaczenie dla teorii oraz praktyki górniczej.

Kopalnia Węgla Kamiennego Budryk w Ornontowicach obchodzi w tym roku Jubileusz 30-lecia wydobycia. To okazja do świętowania i refleksji nad bogatą przeszłością Kopalni oraz perspektywami jej rozwoju. Z tej okazji serdecznie zapraszamy na niebiletowane wydarzenie, które odbędzie się 2-go marca w godzinach od 9.00 do 15.00.

W przygotowanej przez nas galerii posterowej przedstawimy osobę Pana Profesora Budryka i dorobek naszej Kopalni. Dla osób powyżej 13 roku życia, przygotowaliśmy atrakcję w postaci gogli VR umożliwiających wirtualne zwiedzanie kopalni. Ponadto zaprezentujemy dorobek działu mierniczo-geologicznego i kopalnianej Stacji Ratowniczej, a dla Małych Gości – uściski Misia Budrysia!

Więcej szczegółów na temat tego wyjątkowego wydarzenia znajdziesz na naszej stronie internetowej:

Partnerzy wydarzenia: