QUEST z historią w tle!

Z okazji 30-lecia Odrodzenia Gminy Ornontowice powstał Quest: „Ornontowice. Spacer z historią” – czyli edukacyjna, bezpłatna gra terenowa. Zabawa polega na poszukiwaniu skarbów. Nie wymaga ona obsługi ani znakowania w terenie, dlatego, w odróżnieniu od podchodów lub gier miejskich, można w nią grać niemal w każdej chwili. Jej podstawą jest wędrówka trasą questu w terenie.

Żeby wziąć udział w grze wystarczy zaopatrzyć się w ulotkę lub darmową aplikację mobilną Questy – Wyprawy Odkrywców. Ulotki są dostępne jako plik do pobrania ze strony internetowej questy.org.pl.

Czytając wierszowane wskazówki, uczestnik podąża questem w terenie i poznaje sekrety danego miejsca.

Co znajdziesz w tekście? Ciekawostki, historie, legendy. Zagadki do rozwiązania oraz wskazówki którędy iść. Na końcu drogi na odkrywców czeka „skarb” – pojemnik finałowy, a w nim pamiątkowa pieczątka i Księga Questu. Odcisk pieczęci i wpis do Księgi potwierdzają przebycie trasy.

29 maja 2021 roku odbyło się w ARTerii uroczyste otwarcie Questu w postaci gry terenowej z nagrodami. Każda drużyna, która zgłosiła chęć uczestnictwa musiała na początek rozwiązać zagadkę-łamigłówkę. Poprawne rozwiązanie kwalifikowało grupę do kolejnego etapu czyli otrzymania ulotki i ruszenia w teren w celu odgadnięcia hasła questu. W rywalizacji wzięło udział 7 drużyn.

Trzy pierwsze drużyny otrzymały nagrody w postaci bonów do Decathlonu. Jako pierwsza z poprawnym hasłem do „skarbu” dotarła drużyna „ERROR” (skład: Karolina, Alicja, Maciej i Dominik). Drugie miejsce zdobyła drużyna „Bikini dolne” (skład: Kinga, Klaudia, Dominika i Olga), natomiast trzecie drużyna „Karolina i Mateusz” (skład: Mateusz, Karolina i Eliza). W tym dniu jednak każdy uczestnik gry otrzymał drobny upominek. Nagrody wręczyli Wójt Gminy Ornontowice Marcin Kotyczka oraz Dyrektor ARTerii Aleksandra Malczyk.

Od niedzieli Ornontowicki QUEST z historią w tle! jest już w ogólnopolskim portalu www.questy.org.pl oraz w bezpłatnej aplikacji na smartfony i tablety “QUESTY – WYPRAWY ODKRYWCÓW”. Każdy kto ma ochotę na świetną zabawę i jednoczesne poszukiwanie skarbu lub chce sprawdzić się w rozwiązywaniu zagadek oraz poznać unikalne dziedzictwo Ornontowic może zostać odkrywcą i znaleźć ukryty skarb.